افزایش نگرانی روحانیان سنی ایران پس از قتل یک امام جمعه

به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از دویچه وله فارسی قتل عبدالغفور جمال‌زهی، امام جمعه اهل سنت در رضاآباد استان گلستان نگرانی روحانیان سنی را برانگیخت. یک روحانی سنی در گفت‌وگو با دویچه وله گفت که برای رفع ابهام در پرونده ترور این روحانی سنی مسئولان شفاف برخورد کنند.

روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر ۹۷) مولوی جمال‌زهی (رخشان) امام جمعه اهل سنت رضاآباد خان بیبین در استان گلستان در نزدیک منزل خود توسط افراد ناشناس و با تفنگ شکاری کشته شد.

عبدالرضا چراغعلی، سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان به رسانه‌های کشور گفت که این روحانی با  تفنگ شکاری و توسط افراد ناشناس مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. به گفته این مقام محلی چهار گلوله به پا و پشت مولوی اصابت کرده و بر اثر برخورد تیر به پشت و آسیب زدن به ریه و قلب این روحانی کشته شده است.

او وعده داد که پرونده قتل مولوی جمال‌زهی به صورت جدی مورد "پیگیری ویژه‌" قرار خواهد گرفت.

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان همچنین هشدار داد که مردم استان ابعاد مسئله را از کانال‌ها و رسانه‌های رسمی دنبال کنند.

سرهنگ مسعود فروزان جانشین فرمانده انتظامی استان گلستان هم از تشکیل پرونده قتل این روحانی سنی و تحقیق ماموران خبر داد. این مقام انتظامی تاکید کرد که "سرنخ‌هایی هم تاکنون به دست آمده و به‌زودی قاتلان دستگیر می‌شوند و خبر آن اطلاع‌رسانی می‌شود".

در مراسم خاک‌سپاری مولانا عبدالغفور جمال‌زهی در استان گلستان صدها تن از پیروان اهل سنت ایران شرکت کردند

در مراسم خاک‌سپاری مولانا عبدالغفور جمال‌زهی در استان گلستان صدها تن از پیروان اهل سنت ایران شرکت کردند

در مراسم خاکسپاری این روحانی سنی تقریبا تمامی مقامات استانی شرکت کردند. مولانا گرگیج، امام جمعه اهل سنت در آزادشهر در مراسم خاکسپاری از مقامات امنیتی استان خواست اگر سرنخ‌هایی در مورد ترور این روحانی پیدا کردند فورا آن را گزارش کنند.

حسن امینی، حاکم شرع مردمی استان کردستان ترور عبدالغفور جمال‌زهی را با ارسال پیام محکوم کرد.

این روحانی سنی درباره نگرانی روحانیان اهل سنت بعد از این حادثه ترور به دویچه وله فارسی گفت: «احساس امنیتی که روحانیان سنی دارند تازه‌گی ندارد و از اول انقلاب مشکلات امنیتی داشتیم، استادان ما، شاگردان ما در قتل‌های زنجیره‌ای کشته شدند و همه اینها ترور بوده و قابل انکار نیست. اما چیزی جدیدی در منطقه کردستان پیش نیامده که ما نگران باشیم ولی ما همیشه احساس کرده‌ایم که ممکن است مشکلی برایمان پیش بیاید.»

این روحانی سنی تاکید کرد که در پرونده قتل مولانا عبدالغفور جمال‌زهی ابهامات رفع شود. او ادامه داد: «ما منتطر هستیم که عاملان و آمران این جنایت شناسایی شوند و به مجازات برسند. من در پیام تسلیتی که فرستادم هم گفتم که یک روحانی اهل سنت کشته شود و قاتلش پیدا نشود این موضوع سوال برانگیز است. ما منتظر هستیم که حکومت قاتل را پیدا ‌کند. اگر این قتل وابسته به یک جریانی هم باشد باید اعلام شود. ما منتظریم که نتایج تحقیق نیروهای امنیتی و قضائی اعلام شود.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top