هفته گذشته دست‌کم هفت زندانی در ایران اعدام شدند

هفته گذشته حکم اعدام دست‌کم ۷ زندانی به اتهامات «قتل عمد»، «تجاوز به عنف» و «جاسوسی برای کشور متخاصم» در زندان های مرکزی اهواز، بندرعباس، رجایی شهر کرج  و مکانی نامعلوم به اجرا در آمد.

سیدجمال حاجی زواره، زندانی امنیتی در خانه‌های امن سپاه پاسداران که به اتهام «جاسوسی برای کشور متخاصم» به اعدام محکوم شده بود، در یک مکان نامعلوم در تهران اعدام شده است.

سازمان حقوق بشر ایران، این خبر را سی و یکم خردادماه ۱۳۹۸ منتشر کرده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، طی هفته گذشته حکم اعدام سیدجمال حاجی زواره در یک مکان نامعلوم در تهران به اجرا درآمد. این زندانی که پیش از اجرای حکم در خانه‌های امن وزارت اطلاعات نگهداری می‌شد به اتهام «جاسوی برای کشور متخاصم (آمریکا)» بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

سیدجمال (سیاوش) حاجی زواره، ۴۷ ساله، پیش از بازداشت کارمند هوا فضای سپاه بوده و در تاریخ ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۶ به همراه همسرش لیلا تاجیک بازداشت شد.

منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند: «او تا زمان اعدام در سلول مرگ نگهداری می‌شد. مدتها زیر بازجویی بود و شکنجه‌های سختی شد. بارها با شوک الکتریکی و تا همین اواخر با ضرب و شتم شدید. روزهای زیادی در توالت حبسش می‌کردند و زیر ناخن‌های هر دو دست و پاهایش سوزن‌های کلفتی را فرو می‌کردند. به شکلی که جای سوزن‌ها در ملاقاتی که به طور نامنظم با فرزندانش داشت مشخص بود و بچه‌ها را آزار می‌داد. در طی شکنجه‌ها یکی از دستانش را شکسته بودند و بدون مداوا رها کرده بودند و ناجور جوش خورده بود».

این منبع همچنین گفت: «یک بار هم در جایی که نگهداری میشد وادارش کردند تا قبری را بکند و جنازه‌ای را که نمیدانست کی هست، دفن کرده بود. بهش گفته بودند که خودش را هم به همین شکل مفقود می‌کنند».

لیلا تاجیک، همسر این زندانی نیز در دادگاه به ۱۵ سال زندان محکوم شده و اکنون در زندان کچویی بسر می‌برد. بارها در مدت بازجویی‌ها سیدجمال حاجی زواره و لیلا تاجیک را با تهدید بازداشت دو فرزند نوجوانشان تحت فشار قرار داده بودند. فرزندان این دو زندانی اکنون بدون سرپرست زندگی می‌کنند.

روز شنبه ۲۵ خرداد، حکم اعدام «محمد شکاف» اهل شهرستان لالی در استان خوزستان که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی اهواز به اجرا درآمد.

به گفته یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران: « آقای محمد شکاف در تاریخ ۹ بهمن ۹۳ به اتهام قتل دو مامور پلیس بازداشت و در دادگاه به اعدام محکوم شد».

محمد شکاف پیش از اجرای حکم از زندان شوشتر به زندان مرکزی اهواز منتقل شده بود.

به گزارش ایسنا، صبح روز جاری، چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، حکم سه زندانی در زندان مرکزی بندرعباس به اجرا درآمد. این سه زندانی با اتهام «تجاوز به عنف» در یک پرونده به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تجاوزی که این زندانیان بخاطر آن دستگیر شده بودند در سال ۱۳۹۳ اتفاق افتاده بود.

هیچ یک از رسانه‌های داخل ایران در خصوص جزییات پرونده این سه زندانی اطلاعات بیشتری منتشر نکرده‌اند.

بنا به اطلاعاتی که به دست سازمان حقوق بشر ایران رسیده است، هویت دوتن از اعدام شدگان در زندان بندرعباس موسی ساربانی و رستم شهری احراز شده است.

روز چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، حکم دو نفر در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این دو زندانی با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند.

فاطمه نصیری یکی از زندانیان اعدام شده، صبح روز چهارشنبه از بند ۷ زندان قرچک ورامین (شهر ری) جهت اجرای حکم به زندان رجایی شهر منتقل شده بود. وی از حدود ۱۱ سال پیش در زندان بسر برده بود.

یک منبع مطلع در خصوص وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «فاطمه نصیری قتلی که پسرش مرتکب شده بود را به عهده گرفته بود».

گفتنی است، در هنگام اعدام این زن دو تن از پسران مقتول حضور داشتند.

هویت زندانی دیگر که به اتهام «قتل همسرش» روز چهارشنبه اعدام شده، مشخص نشده است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top