زندان به جای دانشگاه؛ محکومیت دانشجویان معترض در آستانه سال تحصیلی جدید

پریسا رفیعی، دانشجوی ۲۱ ساله دانشگاه تهران، به هفت سال زندان محکوم شده است. وکیل او می‌گوید رفیعی یک فعال دانشجویی است و جرمی مرتکب نشده است. غیر از او ۴۵ دانشجوی دیگر دانشگاه تهران منتظر احکام نهایی خود هستند.

پریسا رفیعی، دانشجوی ۲۱ ساله دانشگاه تهران، در دادگاه انقلاب تهران به هفت سال حبس محکوم شده است. رفیعی دانشجوی رشته هنر است و اسفندماه ۱۳۹۶ ‌به اتهام "اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی"  بازداشت شد.

سعید خلیلی، وکیل او، به خبرگزاری دانشجویان  ایران، ایسنا، گفته است: «آنچه به عنوان اتهام به وی تفهیم شده، همگی اعمال و رفتارهای عادی و در چارچوب قانون اساسی و حقوق شهروندی برای همه شهروندان است.»

سعید خلیلی یکی از اتهام‌های موکل خود را مثال زده و گفته است: «او  در اعتراض به تغییر ساعت محدودیت رفت و آمد و بسته شدن درب‌های خوابگاه در یک تجمع صنفی شرکت کرده بود.»

خلیلی تأکید کرده که تقاضای تجدیدنظر خواهد کرد. او به عنوان "وکیلی با بیش از سی سال سابقه قضاوت و وکالت" به ایسنا گفته است: «امیدوارم برای حفظ نظام و رعایت قانون، نهادهای نظامی از دخالت در امور سیاسی و برخورد با جوانان و بخصوص دانشجویان و نسل‌های آینده کشور و دخالت در تشکیل پرونده‌ها پرهیز کنند که نه به صلاح مردم و کشور است و نه به صلاح اسلام.»

رسیدگی به پرونده ۴۵ دانشجو پیش از آغاز سال تحصیلی جدید

معاون فرهنگی دانشگاه تهران ابراز امیدواری کرده که تکلیف ۴۵ دانشجوی این دانشگاه که در وقایع دی‌ماه سال گذشته بازداشت شدند، تا پایان شهریورماه روشن شود.

مجید سرسنگی در گفت‌وگو با ایسنا از دیدار مقامات دانشگاه با "چند نفر از قضات دادگاه‌ انقلاب" خبر داده و گفته است: «خوشبختانه برخورد خوب و منطقی با دانشجویان ما در این دادگاه‌ها صورت می‌گیرد. امیدواریم با رأفت در خصوص این دانشجویان تصمیم‌گیری صورت بگیرد.»

او تصریح کرده است: «۴۵ نفر از دانشجویان دانشگاه تهران در وقایع دی‌ماه سال گذشته بازداشت شدند و پرونده قضایی برای آن‌ها تشکیل شده است که ۲۵ نفر از این دانشجویان به دادگاه بدوی رفته‌اند و ۲۰ نفر دیگر نیز منتظر برگزاری دادگاه بدوی هستند.»

همچنین محمود نیلی، رئیس دانشگاه تهران، پیش‌تر ابراز امیدواری کرده بود که کمترین مجازات در انتظار دانشجویان بازداشتی این دانشگاه باشد.

انتقال رویا صغیری به زندان

تعداد کل دانشجویان بازداشتی دی ماه ۹۶ بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر گزارش شده است.

رویا صغیری، دانشجوی دانشگاه تبریز، یکی از این دانشجویان بود. او صبح سوم شهریور (۲۵ اوت) برای تحمل ۲۳ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز منتقل شده است.

رویا صغیری در دادگاه انقلاب تبریز به "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و "توهین به رهبری" متهم شده بود. او در دادگاه بدوی به ۲۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه تجدید نظر این حکم را به طور کامل تأیید کرد.

رویا صغیری به دلیل مخالفت با حجاب اجباری پرونده دیگری هم در دادگاه کیفری تبریز دارد. او به اتهام "اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی" و "ظاهر شدن در انظار عمومی بدون حجاب شرعی از طریق برداشتن روسری خود در خیابان" به یک سال حبس تعلیقی و ده ضربه شلاق محکوم شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top