دستگیرشدگان تجمع مقابل زندان رجایی‌شهر در بازداشت موقت

به گزارش از جبهه دمکراتیک ایران و به نقل از رادیو زمانه واله زمانی، بهنام ابراهیم زاده و پیمان سالمی که روز چهارشنبه ۲۲ شهریور در تجمع همبستگی با زندانیان اعتصابی گوهردشت مقابل این زندان بازداشت شده بودند، با صدور قرار بازداشت موقت مجدد از دادسرا به پلیس امنیت نبوت بازگردانده شدند. آن‌ها روز پنجشنبه ۲۳ شهریور برای بازجویی به دادسرای کرج منتقل شده بودند. قرار است روز شنبه آینده «تحقیقات» درباره این سه تن ادامه یابد.

خبر صدور حکم بازداشت موقت برای این سه فعال اجتماعی روز پنجشنبه ۲۳ شهریور از سوی «کمپین دفاع از اعصابیون زندان گوهردشت (رجایی شهر)» اعلام شد.

این کمپین به تازگی به ابتکار فعالان کارگری، حقوق بشری و فرهنگی به راه افتاده و فعالان آن خانواده‌هایی را که روز چهارشنبه به ملاقات زندانیان می‌رفتند همراهی کرده و مقابل زندان گوهردشت اجتماع کردند.

بنا بر گزارش این کمپین، حدود ساعت ۱۲ ظهر که تجمع‌کنندگان در حال ترک محل بودند، سه تن از شرکت‌کنندگان در تجمع توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت شدند. آن‌ها ابتدا به کلانتری ۱۹ باغستان و سپس به پلیس امنیت میدان نبوت انتقال یافتند.

کمپین دفاع از اعتصابیون زندان گوهردشت پس از اجتماع چهارشنبه گزارشی نیز درباره وضعیت زندانیان اعتصابی منتشر کرد و به نقل از خانواده‌هایی که به ملاقات رفتند نوشت به ‌جز چهار نفر از زندانیانی که در اعتصاب غذا هستند، سایر زندانیان با تاکید بر خواست‌های خود به اعتصاب غذا پایان داده‌اند.

چهار زندانی ای که هنوز در اعتصاب غذا هستند سعید شیرزاد، رضا شهابی، سعید پورحیدر و محمد نظری هستند.

سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نیز بر مبنای دیدار روز چهارشنبه ربابه رضایی، همسر رضا شهابی با این زندانی سیاسی، در بیانیه‌ای از تشدید وخامت حال جسمی این عضو هیات مدیره سندیکا خبر داده است.

در این بیانیه گفته شده بی‌حسی سمت چپ بدن شهابی به کمر و پای او گسترش یافته است. او از سردرد، درد و سوزش معده رنج می‌برد و ۱۳ کیلو وزن کم کرده است. پزشکان زندان تایید کرده اند که لازم است شهابی توسط پزشک متخصص معاینه شود.

کمپین دفاع از اعصابیون زندان گوهردشت درباره مطالبات زندانیان نوشته است به جز خواست ملاقات حضوری سایر خواست‌های زندانیان پاسخی نگرفته و علاوه بر این، ورود روزنامه هم به بند آنان ممنوع شده است.

زندانیان همچنان از امکان خرید از فروشگاه زندان نیز محرومند.

این کمپین که بیانیه آن به امضای بیش از ۲۷۰ فعال سیاسی و اجتماع کشور رسیده است، به رفتار غیرقانونی با زندانیان سیاسی زندان گوهردشت و وضعیت تحمیل شده بر آنان اعتراض کرده است.

در بیانیه این کمپین از جمله آمده است: «تحمیل اعتصاب غذا به زندانیان صنفی، سیاسی و عقیدتی از طریق عدم اجرای آیین‌نامه‌ سازمان زندان‌ها و زیر پا گذاشتن تعمدی بدیهی‌ترین حقوق انسانی آنان، مصداق بارز شکنجه و انتقام‌جویی از انسان‌هایی است که به‌ دلیل آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی یا ایستادگی بر روی اعتقادات‌شان به بند کشیده شده‌اند.»

در میان امضاکنندگان بیانیه نام فعالانی همچون نسرین ستوده، آرش صادقی، گلرخ ایرایی، محمود بهشتی لنگرودی، محمد ملکی، پروین محمدی، علی نجاتی، بهنام ابراهیم زاده، داود رضوی، محمود صالحی، فریبرز رئیس دانا، محمد مالجو، شاپور احسانی راد و جعفر عظیم زاده به چشم می‌خورد.

امضاکنندگان تاکید کرده‌اند با تمام توان در کنار زندانیان سیاسی اعتصابی گوهر دشت می ایستند زیرا  «حکومت با تمام امکاناتش درصدد به تسلیم کشاندن زندانیان سیاسی در اعتصاب غذای گوهردشت و پایمال کردن بدیهی‌ترین حقوق انسانی آنان است».

آن‌ها خواستار رسیدگی فوری به خواست‌های زندانیان و «رعایت استانداردهای حقوق بنیادی انسان‌ها» شده‌اند.

علاوه بر واله زمانی، بهنام ابراهیم زاده و پیمان سالمی که روز چهارشنبه ۲۲ شهریور مقابل زندان گوهردشت دستگیر شدند، محمود بهشتی لنگرودی، یکی دیگر از امضاکنندگان این بیانیه و سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران روز سه شنبه ۲۱ شهریور در خانه خود دستگیر شده بود.

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top